Soundcraft Signature 22 MTK – mixážní pult pro základní práci

V dnešní recenzi si popíšeme, jak se nevidomému pracuje s mixážním pultem Signature 22 MTK od společnosti Soundcraft. Nebudu popisovat jeho parametry, zaměřím se rovnou na jeho ovládací prvky, hmatatelnost a používání.

Tento pult jsem do studia pořizoval v polovině roku 2017, zejména z toho důvodu, že není úplně nejdražší a hodně toho umí. Má plno konektorů, jak pro mikrofony, linkové vstupy a další zařízení, včetně USB portu, do kterého lze připojit například lampičku, či si nakrmit telefon. První, co mě šokovalo byl fakt, že společnost Soundcraft odstranila zapínací tlačítko. Tento pult prostě zapneme tak, že přívodní kabel vrazíme do zásuvky a vypneme jej prostě tak, že přívodní kabel ze zásuvky vytáhneme. Tento koncept, ačkoli je společnost Soundcraft přesvědčena o jeho bezpečnosti nezastávám, jsem prostě zastáncem vypínačů a dost dlouho jsem měl obavy, že se tímto zacházením pult nějak poškodí, ale po dvou letech a dvou měsících musím uznat, že pult šlape jako hodinky a servis nebyl nutný. V této části lze vytknout jen umístění konektoru pro přívodní kabel. Je totiž umístěný na zadní spodní straně a pro jeho připojení je nutné pult postavit na celou zadní stranu.

Povrch

Celý pult je vyrobený z několika různých materiálů. Jelikož jej poměrně často přenáším tak oceňuji, že v rukách neklouže. Taktéž knoby, spínače a fadery jsou poměrně lehce manipulovatelné a nekloužou pod prsty.

Spínače

Pult disponuje pro každý kanál hned několika spínači, včetně režimu USB, mute, orientačního náslechu a dalších. Co se týče spínačů na přední dolní straně, jsou pro každý kanál velmi dobře oddělené, co se týče řady horní, tam může být problém jak se spínáním, tak i s indikací hmatem, zda je spínač zapnutý či vypnutý. Horní řada spínačů je totiž seřazena z levé strany do pravé a vsazena mezi dvě řady hodně vystouplých knobů, takže čím delší prsty, tím lepší.

Knoby

Se základními knoby se pracuje relativně dobře. Pro každý kanál jsou rozloženy zezhora až dolů k faderu, takže pokud si na toto rozložení zvyknete, tak už je to jen o spočítání si, se kterým kanálem chcete manipulovat. Naučit se, co který knob dělá je poměrně jednoduché, každý knob má nazveme to funkční podknob. Například, basový knob má v polovině zarážku, jeho podknob, který ještě navíc dokáže basy upravovat tuto zarážku nemá a tak je to až po knoby s označením AUX.

Fadery

Faderům lze vytknout jedinou věc a tou je natlačenost, jsou dost blízko u sebe a může se stát, že si například palcem můžete posunout i dva najednou, jinak se s nimi šoupá dobře, zarážku v polovině však čekat nelze, ale pojezdová plocha je velmi dobře hmatná, takže polovina se odhaduje relativně dobře.

Efektová jednotka

Nyní si povíme o záporech, alespoň pro nevidomé a tou je práce s interní efektovou jednotkou. Kde je problém? Paradoxně v knobech, efekty se totiž přepínají pootočením knobu a jeho zmáčknutím. Ačkoli pro každý efekt je zde jedna zarážka, tak nikdy nepoznáme, kdy jsme na prvním a kdy na posledním efektu, což znemožňuje pracovat s efekty například v živé produkci. Ve studiu si s tím člověk může pohrávat a nastavovat před nahráváním, ale na živé produkci, kde se vyžaduje 100% spolehlivost bych si osobně s tímto pultem efektovat netroufl. Efektové knoby jsou umístěny mimo knoby kanálů.

USB výstup

USB výstup je umístěný na pravé horní straně, což je naprosto nevhodné místo. Při práci s některými knoby je totiž velmi snadné přijít o propojení s počítačem. USB kabel totiž nedrží nijak zvlášť pevně. To samé se může stát při připojování / odpojování mikrofonů či linkových vstupů, za umístění USB výstupního portu má tento pult velké mínus.

USB vstup

To USB vstup, kterým si můžete například dobít telefon, či na vše posvítit je umístěný lépe, ačkoli také na horní straně. Není však umístěn v blízkosti žádné často používané komponenty a to, co do něj připojíte narozdíl od výstupního portu drží opravdu dobře.

Závěrem

V celku je pult pro nevidomé vhodný, není-li však podmínkou pracovat s efektovou jednotkou. Zvuk má perfektní, korektní nastavení s počítačem však může být dosti zdlouhavé a v Macu až nepříjemné a může vyžadovat braillský řádek, Pult od nás celkově dostal známku 3. Na testování se podíleli všichni členové studia a ve všech bodech panovala 100% shoda.

Cresta Social Messenger