Komplete Kontrol – revoluce v přístupnosti komponování

Díky společnosti DISK Multimedia s.r.o. máme ve studiu klaviaturu Komplete Kontrol s88 mk2. Díky zpřístupňující technologii otevírá zcela nový svět. Nyní si v recenzi představíme některé její vlastnosti. Píši některé, neb má tolik možností, že k jejich prozkoumání mi nebude stačit nejspíš ani půl roku.

Klaviatura

Samotná klaviatura s88 MK2 disponuje 88 klávesami. Hraní na klaviaturu díky simulaci kladívkové mechaniky připomíná hru na velké křídlo či pianino. Nad klaviaturou se zhruba uprostřed nachází řada knobů, nad nimi velký displej, jehož horní, levá i pravá strana jsou obklopeny velmi dobře hmatnými tlačítky. Ačkoli knoby nemají žádné krokovací zarážky, ani nemají zarážku pro nulovou a maximální hodnotu, manipulace s nimi, resp jejich nastavitelnost je i bez zraku naprosto špičková díky přístupnosti, o kterou se stará software Komplete Kontrol, na který se podrobněji podíváme dále. Na zadní straně se nachází zapínací tlačítko a řada zdířek. Jedna pro usb, dva pedály a přívodní kabel. Celá klaviatura je z příjemného materiálu, který neklouže pod prsty, což považuji za velmi velký přínos, nestává se tak, že se přehmátnete při manipulaci s knoby a tlačítky.

Software – aktivace, instalace

Pro aktivaci klaviatury a dodatečného softwaru, který je součástí je třeba stáhnout si aplikaci Native Access. Ten je z hlediska přístupnosti velmi dobře navržen. Ač obsahuje některé chyby, může si nevidomý uživatel aktivovat klaviaturu sám a nainstalovat si všechen software, který je přiřazen k sériovému číslu (je vytištěné na samotné klaviatuře). Stačí si tedy založit Native ID, to lze přímo v softwaru, zadat sériové číslo, přejít na záložku not installed a kliknout na tlačítko Install all. Stejně tak update software jsou zajišťovány aplikací Native Access, stačí přejít na záložku updates, zde je však nutné aktualizovat jeden program po druhém, oprava této chyby je v řešení, jakož i mírná nepřehlednost, kterou způsobuje režim přístupnosti.

Komplete Kontrol – přístupná klaviatura, software však nikoli

Nyní se podíváme na samotný software. K tomu, aby Komplete Kontrol ohlašoval, co se s klaviaturou děje při manipulaci s knoby a dalšími prvky, je třeba aktivovat režim přístupnosti. TO se dělá stiskem levé a pravé horní klávesy. Software ohlásí Accessibility enabled a nyní již bude ohlašováno všechno, co provádíte. Lze tak například procházet nástroje, nejen podle kategorie, ale i podle typu a výrobce, lze manipulovat s jejich parametry a dalšími vlastnostmi, během měsíce července nahraji podcast, kde vše předvedu názorně.

Software jako takový – nemluví

Přístupnost co se manipulace s klaviaturou týče je obrovský krok kupředu, nicméně je zde jeden velký problém a tím problémem je, pokud nevidomý uživatel potřebuje něco nastavit v samotné aplikaci. To nelze klaviaturou, jen počítačem a zde narazíme na obrovský problém. Software jako takový ještě žádný režim přístupnosti pro počítačové čtečky obrazovky neobsahuje, není tak například možné přiřadit si sustain a expressive pedály, což je opravdu velkým nedostatkem. Pevně věřím, že bude brzy tento neduh vyřešen, neboť bez asistence vidícího člověka se v tomto případě nevidomý uživatel neobejde.

Závěrem

Můj celkový dojem z klaviatury a možností, které můžu provádět díky ozvučené manipulaci s ovládacími prvky je víc než perfektní. Ze software jsem mírně zklamaný z důvodu absence přístupnosti pro počítačové čtečky obrazovky pro nevidomé, ale věřím, že se zapracuje i na softwaru, komunikace se společností Native je přívětivá a naslouchají všem podnětům, z čehož usuzuji, že to se zpřístupněním myslí narozdíl od jiných opravdu vážně. O dalších aktualizacích režimu přístupnosti budu i nadále informovat zde na blogu studia.

Cresta Social Messenger