Více než rok ležela v šuplíku, než se dočkala využití. Zvuková karta ze setu Presonus Studiobox iTwo. Naprosto ideální zvuková karta pro nevidomé.
A čím je tato karta tak výjimečná? Především svými ovládacími prvky, ale také Asio driverem, který umožňuje komunikaci zvukové karty s DAW softwary i čtečkami pro nevidomé současně, což je opravdu výjimkou. Většinou se stává, že při přepnutí DAW softwaru na Asio se čtečka pro nevidomé odmlčí a je nutné ji přepnout na vestavěné reproduktory notebooku, což nemusí být vždy ideální. Pojďme si tuto kartu detailněji popsat.
Na čelní straně se nachází dva XLR kombinované vstupy. Můžete do nich zapojit jak XLR, tak i 6,5 mm jack, takže lze namísto mikrofonu připojit např kytaru. Dále na kartě naleznete 3 knoby, seskupené do trojúhelníku a to v logickém sledu. Spodní levý knob ovládá hlasitost prvního XLR, spodní pravý knob druhého XLR a horní ovládá hlasitost náslechu. Otočením úplně vpravo je slyšet výstup z pc, otočením vlevo je slyšet pouze vstup z XLR. Všechny knoby mají zarážky, takže jejich ovládání je krokové, tudíž velmi příjemné. Vedle těchto tří knobů je velké kolečko, ovládající hlasitost poslechových monitorů, jejichž vstupy naleznete na levé zadní straně karty. Vedle kolečka je ještě knob pro sluchátka a pod ním je pro ně vstup. Na zadní straně je kromě output left, output right ještě konektor pro připojení k iPadu, USB vstup a midi in / out. S kartou se dodává software Universal Control panel pro nastavení karty a DAW Studio one, tento software však přístupný není, ale dá se bez něj obejít, karta je velmi dobře nastavena i ve svém výchozím nastavení. V popisu jsem nezmínil 3 přepínače, umístěné v okolí knobů. Doposud jsme je totiž nevyužili a ani přesně netušíme, k čemu slouží. Máme je ve stavu vypnuto a při náslechu se při manipulaci s nimi nic nemění. Pokud však víte, k čemu jsou, budeme rádi za zaslání komentáře.