LS-100 – elegantní přenosné nahrávací zařízení pro profesionály

V minulé recenzi jsme si popsali přístroj Olympus ls-p4, dnes si popíšeme další z řady Olympus, tentokrát model LS-100. Oproti p4 nabízí různá vylepšení, hlasový průvodce však nedisponuje češtinou a nnení ozvučena řada funkcí.

Vzhled

Oproti kompaktnímu p4 je stovka obrovská. Dlouhá, široká a tlustá. Za tloušťku mohou dva XLR konektory, umístěné na spodní straně přístroje. Dále se na přístroji nachází dva mikrofony na čelní straně, na přední straně pak led displej, ovládací joistick s potvrzovacím tlačítkem a čtveřice tlačítek, stop, play, record a delete. Na pravé straně displeje jsou dvě tlačítka, speed plus a speed minus, sloužící ke změně přehrávací rychlosti. Bohužel, není žádná možnost, jak rychle rychlost vrátit na výchozí. Na levé straně jsou tlačítka 3 a to
Home, index a menu. Tlačítko Home vrací diktafon na systémovou obrazovku, index dělá záložky v nahrávkách a menu otevírá nastavení. Na levé boční straně se nachází kolečko na ovládání hlasitosti, 3,5 konektor pro sluchátka a mikrofon, jack pro dálkový ovladač, zapínací posuvník a dva posuvníky pro fantomové napájení. Dále je zde vstup pro USB. Na pravém boku se nachází kolečko na ovládání manuální citlivosti mikrofonů, kryt na baterii, uvnitř je kromě šachty pro baterii ještě šachta pro SD kartu. Na zádech přístroje najdeme kulatý reproduktor a závit na stativ.

Nabídka nastavení

Naproti většiny modelů je nastavení záznamníku podobné spíše systému Windows. Jsou zde nastavení recording, playback, metronome, display a system. Mezi kategoriemi nastavení se přepíná levou a pravou šipkou, nastaveními se pak prochází šipkou dolní a horní. Pro vstup do zvoleného nastavení slouží enter, pro výstup, který se nikdy sám po úpravě nastavení neprovede (může se kdykoli změnit po aktualizaci firmwaru) pak šipka levá.

Nastavení nahrávání je velmi rozlehlé, můžete si nastavit úroveň citlivosti pro interní mikrofon, externí mikrofon a xlr. Pro každý typ mikrofonu můžete nastavovat jak citlivost, tak další parametry. Při nahrávání je velmi důležité korektně nastavit, kterým mikrofonem chceme nahrávat. External mic je ten, který zapojujeme do 3,5 jacku. XLR phone jsou mikrofony, které znají spíše ti z nás, co pracujeme s mixážními pulty. Zde opět pozor, pro každý xlr vstup můžeme nastavit parametry zvlášť, jak pro levý, tak pro pravý, tato nastavení jsou pak označena jako XLR L, nebo XLR R. Dále zde nalezneme nastavení formátu nahrávání, nízko-frekvenčního filtru a náslechu do sluchátek, ten lze vypnout a zapnout, defaultně je vypnutý.

Hlavní obrazovka

m

Na hlavní obrazovce najdeme kromě položky recording ještě hodně dalších a užitečných věcí, jako například metronom a nebo multitrack (vícestopé) nahrávání, tato funkce však není bohužel téměř ozvučena (ozvučen je pouze seznam systémových složek), což považuji za největší mínus, stejně tak funkce metronom není zcela ozvučena a poslední funkce, lissajous je vyloženě grafická, avšak s trochou cviku ji lze používat s kvalitními sluchátky. Funkci multitrack používat lze, ale je třeba mít nadměrnou představu o rozložení složek, rozpracovaných projektů a stop, na kterých pracujeme.

Režimy nahrávání

Záznamník nabízí kromě standardního režimu nahrávání ještě několik režimů, například dabing, ten jsem si měl možnost vyzkoušet, dále jsou zde ještě dva další režimy pro velmi pokkročilé.

Závěrem

Tak jako každý přístroj, má i tento klady a zápory. Pokud bychom se zaměřili na ozvučení, to je největší zápor. Byloby-li totiž možné záznamník ovládat s průvodcem pro nevidomé úplně, zápory bych hledal velmi těžko, snad jen ty rozměry. Za kladné považuji určitě 2 xlr vstupy, takže lze nahrávat s profesionálními mikrofony a zvuk pak za to opravdu stojí.

Kde koupit

Olympus záznamník LS-100 Connection kit

Cresta Social Messenger