V jednom z dřívějších článků jsme rozebírali hraní na virtuální nástroje za pomoci dotykové obrazovky iPadu. Dnes si povíme o hraní na tytéž nástroje, avšak prostřednictvím kompatibilní klaviatury, připojené k iPadu prostřednictvím USB hubu.
K testu jsme použili klaviaturu M-audio Keystation 61 MK3, která je kompatibilní s iOs zařízeními. V technické specifikaci se píše, že má být připojena prostřednictvím Apple camera connection kitu, avšak ten nevlastníme, na iPadu používáme USB hub, jehož součástí je 1 USB 2.0 vstup. Jelikož nebylo jisté, zda bude klaviatura prostřednictvím USB s iPadem komunikovat, napětí při připojování by se dalo krájet. A když se po připojení a klepnutí do tónu C1 ozval zvuk klavíru věděli jsme, že máme vyhráno. A nejen to, fungoval i sustain pedál. Navíc se rozevřela celá paleta možností práce s vybraným hudebním nástrojem a dala se téměř plně ovládat, bylo tak například možné ovládat parametry sustain pedálu. Pokusy připojit Komplete Kontrol však byly bez úspěchu, klaviatura s iOs spolupracovat neumí, to samé platí o klaviatuře Yamaha P105.
Ačkoli GarageBand na iPadu nelze srovnat s Logicem na Macu a už vůbec ne s Komplete Kontrol, pro začátečníky jde o ideální řešení. Jediné, co je nekomfortní je sdílení skladby mimo iPad. Většina hudebních vydavatelství vyžaduje skladby ve formátu .wav a jedinou možností, jak skladbu z iPadu dostat v takovémto formátu je využít funkce Apple Airdrop a výslednou skladbu přenést do počítače Mac, protože poslat si .wav soubor o velikosti 100, Mb emailem by ve většině případů zřejmě neprošlo. A aby to nevypadalo, že kecáme, zde je první použitelná skladba, kterou jsme na iPadu Pro 2019 natočili. Exportovali jsme v nejvyšší kvalitě formátu .m4a, velikost souboru v tomto formátu tohoto rozsahu vyšla na necelé 3, Mb. Vzhledem k uvedenému se nemusí skladba přehrát ve všech webových prohlížečích, export do .mp3 na iPadu není možný.