Pár slov o novém počítači

Jak již možná víte, na webových stránkách Donio probíhá dobročinná sbírka ve prospěch našeho nahrávacího studia, konkrétně na nový počítač, bez kterého se bohužel neobejdeme. Pojďme si o počítači něco říct. Proč zrovna takový a k čemu všemu bude sloužit?

Za léta fungování studia nám prošlo pod rukama mnoho aplikací. Od Reapera, přes Cakewalk až po Pro Tools, GarageBand, LogicPro X, Garritan Personal Orchestra a Komplete Kontrol. Také jsme testovali nejrůznější počítačové konfigurace a operační systémy. Ze všeho, co jsme za ta léta zkusili se nám nejlépe osvědčil operační systém Mac. Proč? Mac má sám o sobě vestavěnou čtečku pro nevidomé i lupu pro slabozraké, což je velké plus, navíc jsou tyto nástroje na velmi dobré úrovni. To samé můžeme říct o aplikaci LogicPro X, GarageBand, nově také Garritan. A když se to vše spojí s ozvučenou klaviaturou Komplete Kontrol, vzniká kompletní workstation pro hudební oddělení. Jediným problémem je, že tyto aplikace, zejména pak Komplete Kontrol a Logic Pro X jsou žrouti a to nejen místa na disku, ale také výkonu. Aplikace Logic Pro X se totiž při zapnuté čtečce pro nevidomé přepíná do tzv režimu zpřístupnění. Tento režim o sobě dává vědět nejen tím, že jako nevidomí můžeme aplikaci plně ovládat, ale také výrazným úbytkem výkonu. Proto jsme se rozhodli pořídit takový počítač, kde bude možné pracovat, aniž bychom pocítili úbytek výkonu. Než nám dosloužil náš starý iMac, pracovali jsme na projektu, kde bylo v Logicu načteno 8 virtuálních nástrojů, z toho 4 Garritan Personal Orchestra a zbytek Komplete Kontrol. A právě zde jsme úbytek výkonu pocítili velmi razantně. Čtečka nestíhala, aplikace Logic Pro X se sama o sobě sekala a práce tak byla velmi diskomfortní. Projekt jsme již nestihli dokončit, jakmile však budeme mít nový počítač, který by nám se svým výkonem mohl vydržet i 15 let, určitě se k projektu vrátíme. Dále nám počítač poslouží jako střižna a jako workstation pro mixing, mastering a publikaci nahrávek a to ať už našich, tak každého, kdo si u nás bude chtít něco natočit.

Jde o MacBook Pro s nejvyžší možnou konfigurací. Tyto MacBooky jsou stavěné na práci ve studiích, ať už se jedná o práci se zvukem či videem. Dostatek místa na disku (8 Tb), paměti ram (64 Gb) a kvalitní procesor Intel Core I9 dokáží zajistit plynulý běh všech aplikací, které jsme v minulosti již zakoupili. Po jejich instalaci nám na disku zůstane volných cca 3 Tb a volná paměť ram by neměla jít pod 16 Gb, vytížení procesoru se bude pohybovat kolem 80% a to bude v pohodě dostačovat i na běh čtečky, lupy a případně dalších nástrojů pro zpřístupnění.