Aktualita červenec

Vážení a milí,
v uplynulých měsících jste jistě zaznamenali, že se nic nového v našem studiu neděje. Ano, museli jsme si dát pauzu, život nám totiž připravil opravdu nepříjemná a neočekávaná překvapení. Nejvíce nás zasáhla úmrtí v našich rodinách a nepříznivý zdravotní stav. Nicméně se zdá, že vše špatné pomalu odeznívá a dostáváme novou krev do žil a pomalu se vracíme k natáčení. Důležitou novinkou je týmová změna, Vojta a Tomáš se stali prozatím našimi externími spolupracovníky, stálou základnou je nyní moje žena Sandra a já. S další aktualitou se brzy ozveme, máme pro vás toho totiž víc.
Díky vám všem,
Pavel Vlček

Aktuality září 2020

Milí příznivci našeho autorského studia,
v září se u nás udály tyto věci. Mezi dvě největší novinky patří dobročinná sbírka na portále Donio, která se i navzdory obvinění z žebráctví začala pomalu rozjíždět a my jsme tak blíže novému počítači a potom přesun celého webu k novému poskytovateli služeb. Možná se i vám stávalo, že jste po otevření webu dostali nesmyslnou hlášku, že webové stránky nejsou dostupné, možná jste nám také psali email, který k nám ale vůbec nemusel dorazit. TO je nyní minulostí, přesunuli jsme se na vhodný virtuální server a za necelý týden provozu jsme více než spokojeni.

A nyní pojďme k samotnému studiu, jako takovému. Světlo světa spatřily ukázky z audioknihy S nádechem pozitiva, naleznete je zde. A mezi další novinku patří kategorie s názvem zdarma. Zde již brzy naleznete první povídku, kterou si budete moci poslechnout a případně také stáhnout zcela zdarma. A to bude platit o všech věcech, v této kategorii umístěných.

S dalšími novinkami se přihlásíme opět zase v říjnu. Budeme se snažit v druhé polovině každého měsíce sepsat souhrn toho, co se u nás děje.
Za celý tým,
Pavel

Ukázky z audioknihy S nádechem pozitiva

Přinášíme vám ukázky ve formě dvou básní z audioknihy S nádechem pozitiva. Čte Pavel Vlček, režie Sandra Vlčková Walachová.

iPad, GarageBand, externí klaviatury a drobná skladbička

V jednom z dřívějších článků jsme rozebírali hraní na virtuální nástroje za pomoci dotykové obrazovky iPadu. Dnes si povíme o hraní na tytéž nástroje, avšak prostřednictvím kompatibilní klaviatury, připojené k iPadu prostřednictvím USB hubu.

Pokračovat ve čtení „iPad, GarageBand, externí klaviatury a drobná skladbička“

Audio mastering na iPadu

Když nemáte k dispozici počítač a nechcete, aby vám stála práce, začnete se ohlížet po alternativách. Máme k dispozici mnoho nahrávek, které potřebují své finální zpracování, takzvaný audio mastering. Na Macu by to bylo jednoduché, zvládá jej samotný Logic Pro X a jeho možnosti jsou v tomto ohledu relativně široké. Na iPadu je situace jiná. První, co musíte vyřešit je přenos nahrávek ze záznamového zařízení do iPadu, ale to je poměrně jednoduché, v našem případě můžeme využít iCloud. Složitější je najít takovou aplikaci, která je nejen určena pro audio mastering, ale je také přístupná pro nevidomé uživatele. A to se nám bohužel najít nepodařilo. Zkusili jsme dvě, Final Touch od společnosti Positive Grid a následně Audio master free od společnosti Future moment. Zejména FinalTouch má naprosto ideální popis a dokonce obsahuje i slovíčko, že je accessible, tedy přístupná. Naneštěstí tomu tak není. Mnoho prvků nemá žádný textový popisek a mnoho tlačítek po poklepu se zapnutou čtečkou pro nevidomé nemá žádnou interakci, například tlačítko nastavení. U aplikace Audio Master free je situace ještě horší. Tam čtečka pro nevidomé Voiceover doslova odhaduje, co tlačítka po poklepu udělají, takže řekne např toto: „tlačítko, možná menu“, „tlačítko, možná stáhnout“, „tlačítko, možná upgrade“ Naštěstí se nám s vývojáři Future moment podařilo navázat v oblasti zpřístupnění spolupráci, naším úkolem je sledovat nové verze a v případě nedostatků je hlásit. To u společnosti Positive Grid se nám ani nepodařilo najít kontaktní informace, protože jejich webové stránky jsou pro čtečky pro nevidomé absolutně nepřístupné a dá se z nich vyčíst pouze hlavní stránka. Snad se tedy něco změní alespoň v aplikaci Audio Master, odalším dění vás budeme informovat.

Audiokniha „S nádechem pozitiva“ namluvena

S potěšením oznamujeme, že audiokniha „S nádechem pozitiva“ byla úspěšně načtena. Nyní nás čeká práce na další audioknize, tentokrát to bude „Zákoutí mysli“, která zatím nebyla vydána ještě ani v elektronické formě, stát by se tak mělo v následujících měsících.