Proč je to vlastně tak drahé?

Před malou chvílí jsem si nechal nezávazně spočítat, kolik by stál profesionální nový MacBook přizpůsobený pro nevidomé muzikanty / skladatele. Záměrně píši pro nevidomé, protože konfigurace se vzhledem ke zrakovému postižení výrazně liší. Proč?

Každý člověk bez zdravotního omezení to zná. Když něco chce, zajde do obchodu a koupí si to, když na to má a nebo si vezme půjčku. To nevidomý člověk to tak jednoduché nemá. Žije-li pouze z inv. důchodu, je téměř nemožné stanovovat si větší cíle. Průměrná částka inv. důchodu je kolem 11 000, Kč. Já osobně mám ještě malý přivýdělek na dppč, abych si mohl dovolit alespoň nějak začít a to se také stalo. Mám starý, ale opravdu starý iMac, mikrofony, klaviaturu, software, část z toho je u spolužáka Tomáše v Praze. Jenže velmi brzy přijde čas, kdy bude nutné starý iMac vyměnit za něco modernějšího, možno-li za něco přenositelného. Nejlépe se mi jeví Macbook Pro. Jenže v základní konfiguraci, ve které se prodává cca za 50 000, Kč není pro nevidomého hudebníka vhodný. Proč tomu tak vlastně je? U nevidomých je třeba totiž pamatovat na zásadní věc. K běžnému provozu počítače je nutné připočítat si výkon, který potřebuje software pro předčítání textu, tedy v tomto případě VoiceOver. Ten se skládá ze tří částí. První část utility zkoumá a předává text z objektů na obrazovce do hlasového výstupu, tedy do druhé části aplikace a ten jej následně interpretuje lidským hlasem. Třetí částí je pak braillský řádek. Navíc utilita VoiceOver umožňuje různé zvýrazňování kurzoru a další pomocné nástroje, což zabírá jak paměť ram, tak značně vytěžuje procesor.

Nechal jsem si spočítat, na kolik by vyšel Macbook Pro s vhodným procesorem a pamětí ram s ohledem na nevidomého hudebníka a cena se zastavila na krásných 74 289 Kč bez DPH. Co dělat, abych jej mohl zakoupit? Požádat na úřadě práce o příspěvek jako na kompenzační pomůcku ve formě digitálního zápisníku nepřipadá v úvahu, protože tato konfigurace není ekonomicky nejméně náročná. Oslovit nadace? Má domněnka je, že to dopadne jako s iPadem, tedy, že mi doporučí oslovit opět širokou veřejnost, jenže to už je mi nepříjemné a trapné zároveň. A nebo mám ještě třetí možnost. I kdybych teď vydal pár knih či audioknih, to samozřejmě nepomůže. Umění si dnes na sebe jen velmi těžko vydělává, zvlášť, když máte jakékoli zdravotní omezení. Jedinou možností se mi jeví najít si ještě jeden přivýdělek, třeba také na dppč. Kdyby totiž výplata z dalšího přivýdělku činila alespoň 10 000, Kč měsíčně, bylo by reálné vydělat si na výše zmíněný MacBook za necelých osm měsíců a to už není tak hrozné. Jen ten přivýdělek najít, toť můj nynější úkol.

Ze studia všechny zdraví,
Pavel

Reklama

Vzhledem ke zrakovému postižení jsme zákonem vyloučeni ze systému EET, elektronickou účtenku tedy od nás neobdržíte.