Jak vybrat vhodný bezdrátový mikrofon pro nevidomého zvukaře

V prvním článku naší nové rubriky Rady a návody si povíme něco málo o tom, jak vybrat vhodný bezdrátový mikrofon pro nevidomého. Zaměříme se jak na přijímač, tak na vysílač.

Řeknete si bezdrátový mikrofon, pustí se přijímač, pustí se mikrofon (vysílač) a zapojené to bude fungovat. To platilo možná kdysi, dnes je situace jiná a mnoho výrobců začalo do přijímačů integrovat operační systémy, čímž rozšiřují všelijaká dodatečná nastavení. Příkladem může být firma AKG, řada Sports set. Ačkoli má tento set ze všech námi testovaný nejlepší zvuk a opravdu vhodná nastavení, bez vidícího asistenta se bohužel neobejdete. Celý systém je integrován do menu, podmenu a indikátorů. Takto by tedy rozhodně vypadat přístupný bezdrátový mikrofonní set neměl. Narazili jsme ale i na takové, které přístupné více či méně jsou, avšak 100% přístupné jsme nenašli. Shrňme si tedy, co je opravdu důležité a co může být vodítkem pro výběr ideálního setu.

Čím méně ovládacích prvků, tím lépe. Příkladem je set the t.bone TWS Lapel Set 863 MHz, k dostání na stránkách Thomann.de. Tento set se totiž na přijímači nastavuje vsunutím klíčku do otočného kolečka, to samé se provádí i na vysílači. Tímto lze měnit kanály, nastavovat gain a squelch. Celé kazí zapínání a vypínání. Nejedná se totiž o žádná zasunovací a vysunovací či posuvná tlačítka, jak přijímač, tak vysílač má pouze tlačítko mačkací a nevidomý tak absolutně nepozná, kdy je set zapnutý a kdy vypnutý. Praktikuji to tak, že nejprve připojím přijímač do zásuvky a ten se automaticky zapne. Následně vložím baterie do mikrofonu a ten se také sám zapne. Jakmile chci set vypnout, použiji nejprve tlačítko na vysílači a až poté na přijímači. Následně set vytáhnu ze zásuvky a pro jistotu ještě vyndám baterie z vysílače.

Dalším vhodným setem je AKG Perception WMS45 Wireless Presenter Set – A. Ten má pouze dvě tlačítka, avšak zapínání a vypínání lze hmatem krásně rozpoznat, ladění kanálů již může představovat drobné obtíže, protože se ladí jak na přijímači, tak na vysílači pomocí mačkacího tlačítka. Narozdíl od setu předchozího, disponuje tento malým displejem, neobsahuje však žádná další nastavení, squelch lze měnit také ručně, včetně hlasitosti gain a to tak, že vyjmeme kryt baterie vysílače, vsuneme do příslušného otvoru a otočíme.

Výše vybrané sety jsou pro nevidomého relativně dobře použitelné, je třeba ale říct, že zvuková kvalita obou zmíněných je pouze průměrná a na profesionální nahrávání se příliž nehodí. Jediný set, který můžeme doporučit pro profesionální nahrávání je AKG WMS470 Sports Set-b7, avšak pro úpravu jakéhokoli nastavení je nutné mít u sebe ochotného předčitatele obsahu z displeje. Jediné, co lze ovládat tlačítky je hlasitost, ostatní funkce, jako kanály, squelch, pilot tone se nastavují výhradně v menu přijímače. To navíc není v češtině a kvůli své maličkosti je plné skratek, což může případného asistenta odradit, pravděpodobně vám řekne, že to je samá skratka a že to mu nerozumí a že vám neporadí.

Jak by měl vypadat ideální set?

Ideální set by měl mít všechny ovládací prvky dobře hmatné a pro každou funkci své tlačítko či kolečko. Squelch by neměl být uzavřený, nevidomý zvukař nepotřebuje vědět pro č mu zvuk nejde či náhle vypadl hláškou na displeji, ale prskáním, šuměním, vrčením či jinými pazvuky, známými například z 1. řady realityshow Vyvolení, to byl totiž naprosto ukázkový příklad, jak by se měl takový set chovat a nevidomý zvukař by hned věděl, jak se má při tom či onom pazvuku zachovat. Jenže takovéto sety dnes již prakticky neexistují a těch opravdu dobře ovladatelných je bohužel čím dál méně.

Reklama

Vzhledem ke zrakovému postižení jsme zákonem vyloučeni ze systému EET, elektronickou účtenku tedy od nás neobdržíte.